An elementary student of mass m = 34 kg is swinging on a swing. The length from
ID: 1556203 • Letter: A
Question
An elementary student of mass m = 34 kg is swinging on a swing. The length from the top of the swing set to the seat is L = 4.8 m. The child is attempting to swing all the way around in a full circle. Part (a) What is the minimum speed, in meters per second, the child must be moving with at the top of the path m order to make a full circle? Part (b) Assuming the child is traveling at the speed found in part (a), what is their apparent weight, W_a in newtons, at the top of their path? (At the top. the child is upside-down.) Part (c) If the velocity at the very top is the same velocity from part (a), what is the child's apparent weight, in newtons, at the very bottom of the path? W_a2 =Explanation / Answer
C)
at bottom of the path:
apparent weight w'= mv^2/L+m*g
w'=m*g+m*g
w'=2*m*g
w'=2*34*9.80
W'= 666.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.