A mass m 1 = 4.9 kg rests on a frictionless table and connected by a massless st
ID: 1440973 • Letter: A
Question
A mass m1 = 4.9 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string over a massless pulley to another mass m2 = 4.6 kg which hangs freely from the string. When released, the hanging mass falls a distance d = 0.79 m.
1)
How much work is done by gravity on the two block system?
J
2)
How much work is done by the normal force on m1?
J
3)
What is the final speed of the two blocks?
m/s
4)
How much work is done by tension on m1?
J
5)
What is the tension in the string as the block falls?
N
6)
The work done by tension on only m2 is:
positive
zero
negative
7)
What is the NET work done on m2?
J
Explanation / Answer
1) Wg = m2*g*h = 4.6*9.81*0.79 = 35.64 J
2) Wn = N*S*cos(90) = 0 J
3) Tension is T then
T = m1*a
m2g-T = m2*a
m2g-m1a = m2*a
accelaration a = m2*g/(m1+m2) = 4.6*9.81/(4.9+4.6) = 4.75 m/s^2
using v^2 - u^2 = 2*a*S
v^2 = 2*4.75*0.79
v = 2.74 m/s
4) W = 0.5*m1*v^2 = 0.5*4.9*2.74^2 = 18.4 J
5) T = m1*a = 4.9*4.75 = 23.275 N
6) Negative
7) W = (m2a*S =(4.6*4.75)*0.79 = 17.26 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.