You are at the controls of a particle accelerator, sending a beam of 2.10×10 7 m
ID: 1441266 • Letter: Y
Question
You are at the controls of a particle accelerator, sending a beam of 2.10×107 m/s protons (mass m ) at a gas target of an unknown element. Your detector tells you that some protons bounce straight back after a collision with one of the nuclei of the unknown element. All such protons rebound with a speed of 1.80×107 m/s . Assume that the initial speed of the target nucleus is negligible and the collision is elastic.
Part A
Find the mass of one nucleus of the unknown element. Express your answer in terms of the proton mass m .
Part B
What is the speed of the unknown nucleus immediately after such a collision?
Explanation / Answer
let the mass of one nuclei be M and velocity be v m/s
initial momentum
m*2.1*10^7
final momentum
m*1.8*10^7 +M*V
conserving momentum
Mv=0.3m*10^7 ...........(i)
now conserving velocity
0.5*m*(2.1*10^7)^2=0.5*m*(1.8*10^7)^2+0.5Mv^2
Mv^2=1.17m*10^14..............(ii)
solving (i) and (ii)
Part B ->v=39000000 m/s
part A -> mass =M=0.0769 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.