You are at the controls of a particle accelerator, sending a beam of 1.80 rimes
ID: 1539348 • Letter: Y
Question
You are at the controls of a particle accelerator, sending a beam of 1.80 rimes 10^7 m/s protons (mass m) at a gas target of an unknown element. Your detector tells you that some protons bounce straight back after a collision with one of the nuclei of the unknown element. All such protons rebound with a speed of 1.50 times 10^7 m/s. Assume that the initial speed of the target nucleus is negligible and the collision is elastic. Part A Find the mass of one nucleus of the unknown element. Part B What is the speed of the unknown nucleus immediately after such a collision?Explanation / Answer
from conservation of momentum
m1v1i = m1v1f + m1v2f
v1i + v1f = v2f
m2 = (m1v1i - m1v1f)/(v1i + v1f)
m2 = 1.67 x 10^-27 x 10^7 (1.8 - 1.5)/(1.8 + 1.5) x 10^7 = 1.52 x 10^-28
Hence, m2 = 1.52 x 10^-28 kg
b)v2f = v1i + v1f
v2f = (1.8 + 1.5)x 10^7 = 3.3 x 10^7 m/s
Hence, v2f = 3.3 x 10^7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.