Suppose 8 large tankers containing liquefied natural gas (LNG) leave a gas expor
ID: 1441542 • Letter: S
Question
Suppose 8 large tankers containing liquefied natural gas (LNG) leave a gas export terminal every day. The methane is stored in liquid form in the tankers, at -260°F, in a volume 600 times smaller than would be needed in gas form, at STP (Standard Temperature and Pressure: 0°C temperature, 1 atm pressure). Suppose the average tanker at this port carries an amount of LNG equivalent to 154 million cubic meters of methane at STP. The energy content of methane is 38.5 MJ per cubic meter at STP. How many gigawatts (GW) of power does this daily flow of natural gas through the port represent?
Explanation / Answer
number of tanker = 8
one tanker contain 154 Million m3 of methane at STP
The energy content of methane is 38.5 MJ per cubic meter at STP
so for 154 million = 154*106*38.5 MJ = 5.929*109MJ for one tanker
now in a day 8 tanker is used so total power flow = 8*5.929*109MJ = 47.432*109MJ = 47.432*106 GJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.