Two resistors, of R1 = 3.49 ? and R2 = 6.93 ?, are connected in series to a batt
ID: 1441649 • Letter: T
Question
Two resistors, of R1 = 3.49 ? and R2 = 6.93 ?, are connected in series to a battery with an EMF of 24.0 V and negligible internal resistance. Find the current I1 through the first resistor and the potential difference ?V2 between the ends of the second resistor.
Please provide BOTH answers! Thank you!!
Two resistors, of R1 = 3.49 and R2-6.93 , are connected in series to a battery with an EMF of 24.0 V and negligible internal resistance. Find the current h through the first resistor and the potential difference ½ between the ends of the second resistor R1-3.49 Number 24.0 V Number R,=693Explanation / Answer
Rnet = R1 + R2 = 3.49 + 6.93 = 10.42 ohm
I = V / Rnet = 24 / 10.42 = 2.3 A
I is same in series so I = I1 = 2.3 A
V across R2 = I R2 = 2.3 x 6.93 = 15.9 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.