Two resistors, of R1 = 3.53 ? and R2 = 5.71 ?, are connected in series to a batt
ID: 1509699 • Letter: T
Question
Two resistors, of R1 = 3.53 ? and R2 = 5.71 ?, are connected in series to a battery with an EMF of 24.0 V and negligible internal resistance. Find the current I1 through the first resistor and the potential difference ?V2 between the ends of the second resistor.
Question 3 of 10 Map sapling leaming Two resistors, of R1 = 3.53 and R2 = 5.71 , are connected in series to a battery with an EMF of 24.0 V and negligible internal resistance. Find the current through the first resistor and the potential difference ½ between the ends of the second resistor. R1-3.53 Number 24.0 v Number R,-5.71 O Previous Give Up & View Solution O check Answer Next Exit Next Exit HintExplanation / Answer
R1 = 3.53 and R2 = 5.71
Req = R1 + R2
Req = 3.53 + 5.71
Req = 9.24
I = V/Req
I = 24.0/9.24
I1 = 2.6 A
V2 = I * R2
V2 = 2.6 * 5.71 V
V2 = 14.85 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.