You must write down the equation you are using for full credit. Remember physics
ID: 1442553 • Letter: Y
Question
You must write down the equation you are using for full credit. Remember physics is also about communication. If you do not show what you are doing in your answer, you will lose points. CIRCLE YOUR ANSWERS 1. a 0.5 kg stone is projected upwards from the earth's surface with an initial speed of 35m/s. a. what is the potential energy of the stone at the top of its flight (assume the gravitional potential energy at the surface of the earth is zero)? b. What is the maximum height reached by the stone? c. What impulse was given to the stone when it was thrown?Explanation / Answer
A) The initial kinetic energy of the ball Ek = (1/2)mv^2 will convert completely into gravitational potential energy at the top of its flight so,
E=0.5*0.5*35*35=306.25J
B) maximum height reached by the stone
Well since you are given 2 variables, the initial velocity and final velocity which is 0 (implied the fact that at maximum height, the final velocity will be 0), you should use the formula Vf ^2 = Vi ^2 + 2as
so:
0^2 = 35^2 + 2(-9.8)s
-1225 = -19.6s
s = 62.5 m
C) what impulse given to the stone when it was thrown
imulse= change in momentum=mass*velocity=0.5*35=17.5kg-m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.