A 4.40-kg object is constrained to move along a straight line. Its initial speed
ID: 1442699 • Letter: A
Question
A 4.40-kg object is constrained to move along a straight line. Its initial speed is 12.0 m/s in one direction, and its final speed is 8.00 m/s in the opposite direction. Complete the graph of force versus time with appropriate values for both variables in the figure below. Assume each tick mark on the time axis is 1 s. 1) What is the time t_1. (Express your answer as integer.) s 2) Calculate the value for F_1. (Express your answer to three significant figures.) 3) Calculate the value for F_2 (Express your answer to three significant figures.) N 4) Calculate the value for. (Express your answer to three significant figures.) NExplanation / Answer
Here ,
vi = 12 m/s
vf = -8 m/s
mass m = 4.4 Kg
a) the time tf is
tf = 8 s
the time tf is 8 s
b)
let the each tick on the y axis is a
Now , for the change in momentum
change in momentum = area under the Force-time curve
4.4 * (vf - vi) = - 0.5 * 4a * 4 + a * 0.5 * 2 - 2 * a * 0.5 * 2
4.4 * (-8 - 12) = - 0.5 * 4a * 4 + a * 0.5 * 2 - 2 * a * 0.5 * 2
solving for a
a = 9.78 N
Hence , F1 = -4 a
F1 = -4 * 9.78
F1 = -39.12 N
c)
F2 = -2 a
F2 = -2 * 9.78
F2 = -19.6 N
d)
F3 = a
F3 = 9.78 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.