Any help would be appreciated. I just don\'t get how to work this out. Thanks! C
ID: 1443081 • Letter: A
Question
Any help would be appreciated. I just don't get how to work this out. Thanks!
Consider a ball of mass m = 0.333 kg on a 0.555 m string being whirled in a vertical circular path as shown in the diagram below. When the ball is at the top of the circle, it has a speed of 2.55 m/s.
(a) When the ball is at the top of the circle, what is the tension in the string?
magnitude = N
direction =
(b) What minimum speed should the ball have at the top of the circle to continue in its circular motion?
Answer is in m/s
Explanation / Answer
a)
r = radius = L = 0.555 m
m = mass of ball = 0.333 kg
v = speed = 2.55 m/s
at the top , force equation is given as
T + mg = mv2/r
T + (0.333) (9.8) = (0.333) (2.55)2/(0.555)
T = 0.64 N
direction : downwards
b)
minimum speed is when T = 0
so mg = mv2/r
v = sqrt(rg) = sqrt(0.555 x 9.8) = 2.33 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.