Conservation of Momentum Problems Draw a \"before\" and an \"after\" picture for
ID: 1443813 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
a) Applying conservation of momentum
=> 3 * 0.200 - 2 * 0.300 = (3 + 2) Vf
=> Final velocity = 0 m/sec
=> Final momentum = 0 kg-m/sec
b) Applying conservation of momentum
=> 3 * 0.500 - 2 * 0.100 = (3 + 2) Vf
=> Final velocity = 0.26 m/sec
=> Final momentum = 1.3 kg-m/sec
c) Applying conservation of momentum
=> 5 * 0.200 = - 3 * 0.100 + 2 * Vf
=> speed of 2 kg cart = 0.65 m/sec
d) Ist case
average force on cart A = 0 - (3 * 0.200)/0.100
= - 6 N
2nd case
average force on cart A = ((3 * 0.26) - (3 * 0.500))/0.100
= - 7.2 N
3rd case
average force on cart A = ((- 3 * 0.100) - (3 * 0.200))/0.100
= - 9 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.