Two ice skaters, Daniel (mass 70.0 kg ) and Rebecca (mass 45.0 kg ), are practic
ID: 1444400 • Letter: T
Question
Two ice skaters, Daniel (mass 70.0 kg ) and Rebecca (mass 45.0 kg ), are practicing. Daniel stops to tie his shoelace and, while at rest, is struck by Rebecca, who is moving at 14.0 m/s before she collides with him. After the collision, Rebecca has a velocity of magnitude 8.00 m/s at an angle of 55.1 from her initial direction. Both skaters move on the frictionless, horizontal surface of the rink.
Part A
What is the magnitude of Daniel's velocity after the collision?
Part B
What is the direction of Daniel's velocity after the collision?
Part C
What is the change in total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision?
Explanation / Answer
m1 = 70 kg , m2 =45 kg , u1 =0 , u2 = 14 m/s
v2x = 8cos(55.1) =4.58 m/s
v2y = 8 sin(55.1) = 6.56 m/s
From conservaion of momentum along x direction
m1u1x+m2u2x =m1v1x+m2v2x
0 + (45*14) = (70*v1x) +(45*4.58) ... (1)
From conservation of momentum along y direction
m1u1y +m2u2y = m1v1y+m2v2y
0 = (70*v1y) +(45*6.56) ..(2)
By solving (1) and (2) we get
v1x =6.056 m/s
v1y = -4.217 m/s
(a) v1 = ((6.056)^2+(-4.217)^2)^0.5
v1 = 7.38 m/s
(b) direction tan(theta) = 4.217/6.056
theta = 34.85 degrees below the initial direction
(or) theta = 360 -34.85 = 325.15 degrees with initial direction
(c) Initial kinetic energy K1 =(1/2)m1u1^2 +(1/2)m2u2^2
K1 = 0 +(0.5*14*14*45) =4410 J
K2 = (1/2)m1v1^2 +(1/2)m2v2^2
K2 = (0.5*70*7.38*7.38) +(0.5*45*8*8)
K2 =3346.25 J
Change in kinetic energy
K1 -K2 = 4410 -3346.25
=1063.75 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.