Two ice skaters, Daniel (mass 70.0 kg ) and Rebecca (mass 45.0 kg ), are practic
ID: 1447246 • Letter: T
Question
Two ice skaters, Daniel (mass 70.0 kg ) and Rebecca (mass 45.0 kg ), are practicing. Daniel stops to tie his shoelace and, while at rest, is struck by Rebecca, who is moving at 14.0 m/s before she collides with him. After the collision, Rebecca has a velocity of magnitude 8.00 m/s at an angle of 55.1 from her initial direction. Both skaters move on the frictionless, horizontal surface of the rink. 1.What is the magnitude of Daniel's velocity after the collision? 2.What is the direction of Daniel's velocity after the collision? 3What is the change in total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision?
Explanation / Answer
m1(Daniel) = 70 kg m2(Rebeca) = 45 kg
before collision
speeds
u1x = 0 u2x = 14
u1y = 0 u2y = 0
after collision
v1x = v2x = 8*cos55.1
v1y = ? v2y = 8*sin55.1
from momentum conservation
along x axis
Pix = Pfx
m1*u1x + m2*u2x = m1*v1x + m2*v2x
70*0 + 45*14 = (70*v1x)+ (45*8*cos55.1)
v1x = 6.1 m/s <<-------answer
along y
Piy = Pfy
m1*u1y + m2*u2y = m1*v1y + m2*v2y
0 + 45*0 = (70*v1y)+(45*8*sin55.1)
v1y = -4.22 m/s <<------answer
1)
magnitude = v1 = sqrt(v1x^2+v1y^2)
v1 = sqrt(6.1^2+4.22^2) = 7.42 m/s
+++++++++++++++++++
2)
direction
tan^-1(v1y/v1x) = 34.7 degrees
_______________
3)
b)
KEi = 0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2
KEi = (0.5*70*0^2)+(0.5*45*14^2) = 4410 J
KEf = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
KEf = (0.5*70*7.42^2)+(0.5*45*8^2) = 3366.974 J
change = 4410-3366.974 = 1043.026 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.