Two ice skaters, Daniel (mass 70.0 kg ) and Rebecca (mass 45.0 kg ), are practic
ID: 1447324 • Letter: T
Question
Two ice skaters, Daniel (mass 70.0 kg ) and Rebecca (mass 45.0 kg ), are practicing. Daniel stops to tie his shoelace and, while at rest, is struck by Rebecca, who is moving at 14.0 m/s before she collides with him. After the collision, Rebecca has a velocity of magnitude 7.00 m/s at an angle of 55.1 from her initial direction. Both skaters move on the frictionless, horizontal surface of the rink.
1- What is the magnitude of Daniel's velocity after the collision?
2- What is the direction of Daniel's velocity after the collision?
3- What is the change in total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision?
Explanation / Answer
initially daniel at rest , and rebecca has 14 m/s in horizontal = 14 m/s
after collision rebecca horizontal component of velocity = vr2x = 7 *cos55.1 = 4 m/s
in vertical component = 5.74 m/s
now momentum is conserve
in x direction
mrvr1x = mrv2x + md*vd2x
vd2x = 45 * (14 - 4) / 70
vd2x = 6.42857
in y direction
initially both do not have any component in y direction
0 = mr*vr2y + md*vd2y
vd2y = -3.69 m/s
vd2 = sqrt(vd2x^2 + vd2y^2)
vd2 = 7.41 m/s
parrt 2 )
theta = tan^-1(vd2y/vd2x)
theta = 29.86 degree below +x
part 3 )
K1 = danies at rest
K1 = 1/2*mr*vr1^2 = 4410J
K2 = 1/2*md*vd2^2 + 1/2*mr*vr2^2
K2 = 3024.2835 J
dK = K2- K1 = -1385.7165 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.