Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An adventurous camper (70 kg) finds him/her self stranded in the middle of a fro

ID: 1444456 • Letter: A

Question

An adventurous camper (70 kg) finds him/her self stranded in the middle of a frozen lake (diameter = 1.1 km) with only a bag of rocks (total mass 11.0 kg). The ice is so slippery, that they move about the lake's surface without friction (don't ask me how they got there in the first place). Remembering what they learned in a physics lab, they devise a way to get themselves to the edge of the lake by throwing the bag of rocks in the opposite direction of the shore with a velocity of 4.0 m/s. If they throw the rocks all at once, how long does it take for them to slide to shore?

Explanation / Answer

1)

north:

(1050)*(16)/(1050+2100) = 5.3333 m/s

east:

(2100)*(13)/(1050+2100) = 8.6667 m/s

the angle:

theta = arctan(5.3333/8.6667) = 32 degrees

2)

The speed the man:

v = (11)*(4)/(70) = 0.62857 m/s

the time:

t = x/v = (1100)/(0.62857) = 1750 s = 1800 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote