An adventurous bungee jumper of mass 70.o kg secures on end of her cord to a bri
ID: 1696494 • Letter: A
Question
An adventurous bungee jumper of mass 70.o kg secures on end of her cord to a bridge that is 100 m above the ground. The cord a length L= 40.0 m and behaves like an ideal spring with spring constant k= 127 N/m. After she jumps, find:
a) her speed at the point that the cord is unfurled (i.e. straight but not yet stretched).
b) the distance, x, the cord has stretched when it brings her to a stop.
c) the max acceleration experienced by the jumper.
Answers are a) 28.0 m/s b) 26.9 m c) 39.0 m/ s^2
Just don't know how to get there.
Explanation / Answer
Given thatt mass m = 70.0 kg
Length L = 40.0 m
spring constant k = 127 N /m
a ) v = 2gh
= 2 *9.8 * 40.0 m
= 28.0 m/s
b ) The cord has streched to bring her stop is
= mg( L + x ) = 1/2 k x^2
= -kx^2 + 2mgx + 2mgL = 0
= -127 x^2 + 2 * 70 *9.8 x + 2 *70 *9.8 *40 =0
= -127 x^2 + 1372 x + 54880 = 0
solving for x we get x = 26.9 m
c ) using kinematic equation v^2 = u^2 + 2 a x
( 28.0 m/s )^2 = ( 0 ) + 2 * a * 26.9 m
a = 14.5 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.