Expalanations would be greatly appreciated, thanks. Suppose in the figure that t
ID: 1444723 • Letter: E
Question
Expalanations would be greatly appreciated, thanks.
Suppose in the figure that the four identical currents i = 21 A, into or out of the page as shown, form a square of side 74 cm. What is the force per unit length (magnitude and direction) on the w in the bottom left hand corner? Take the positive y direction as up and the positive Times direction as to the right. What is the magnitude of the force per unit length? What is the x component of the force per unit length? What is the y component of the force per unit length?Explanation / Answer
at each cornor two magnetic fields acrts at right angles
so
each Magnetic fieild is obtained in terms on components as
part B :
Bx = (uo*I/2*pia)*(1 - cos45/sqrt2)
Bx = ((2*10^-7*21)/0.74)*(1/2)
Bx = 2.83 uT
part C:
By = (uo*I/2*pia)*(1 + sin45/sqrt2)
By = ((2*10^-7*21 )/0.74)*(3/2)
By = 8.51 u T
Bnet = sqrt(Bx^2 + By^2)
Bnet^2 = 2.83^2 + 8.51^2
Bnet = 8.96 uT
----------------------------------------
a) as magnetic force F = iLB
F/L = i B
F/L = Bnet*I
F/L = 8.96 e -6 * 21
F/L = 1.88 *10^-4 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.