A resistor (R = 9.00 102 ), a capacitor (C = 0.250 F), and an inductor (L = 1.50
ID: 1445117 • Letter: A
Question
A resistor (R = 9.00 102 ), a capacitor (C = 0.250 F), and an inductor (L = 1.50 H) are connected in series across a 2.40 102-Hz AC source for which Vmax = 1.50 102 V. (a) Calculate the impedance of the circuit. k (b) Calculate the maximum current delivered by the source. A (c) Calculate the phase angle between the current and voltage. ° (d) Is the current leading or lagging behind the voltage? The current leads the voltage. The current lags behind the voltage. There is no phase difference between the current and voltage.
Explanation / Answer
a) inductor reactance = 2 * 3.14 * 2.40 102 * 1.50
= 2260.8 ohm
capacitor reactance = 1/(2 * 3.14 * 2.40 102 * 0.250 * 10-6)
= 2653.92 ohm
=> impedance of the circuit = sqrt(9002 + 393.122)
= 982.11 ohm = 0.982 kohm
b) maximum current delivered by the source = 150/900
= 0.166 A
c) phase angle between the current and voltage = tan-1((XL - Xc)/R)
= tan-1(- 393.12/900)
= - 23.6 degree
d) The current leads the voltage
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.