The electric field everywhere on the surface of a thin spherical shell of radius
ID: 1445267 • Letter: T
Question
The electric field everywhere on the surface of a thin spherical shell of radius 0.720 m is measured to be equal to 850 N/C and points radially toward the center of the sphere.
(a) What is the net charge within the sphere's surface?
1 nC(b) What can you conclude about the nature and distribution of the charge inside the spherical shell?
The charge is positive and has an linear distribution. The charge is positive and has a spherically symmetric distribution. The charge is negative and has a spherically symmetric distribution. The charge is negative and has an linear distribution.
Explanation / Answer
A. On the surface of a spherical shell
since direction of electric field is radially toward the center of the sphere, it means that electric field is due to negative charge
E = kQ/r^2
Q = E*r^2/k
|Q |= 850*0.72^2/(9*10^9) = 48.96*10^-9 = 48.96 nC
Q = -48.96 nC
B. the negatve charge will have symmetric distribution inside the sphere.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.