The electric eel ( Electrophorus electricus ) cangenerate a potential difference
ID: 1669040 • Letter: T
Question
The electric eel (Electrophorus electricus) cangenerate a potential difference of 600 V between a region justbehind its head and its tail. Suppose an unsuspecting fish swimsinto this area, resulting in a lethal current of 1.8 A passing through the length of its body. Ifthe fish is approximately 27 cm inlength and 9.5 cm in diameter, what isits average resistivity?1 · m
please show all work The electric eel (Electrophorus electricus) cangenerate a potential difference of 600 V between a region justbehind its head and its tail. Suppose an unsuspecting fish swimsinto this area, resulting in a lethal current of 1.8 A passing through the length of its body. Ifthe fish is approximately 27 cm inlength and 9.5 cm in diameter, what isits average resistivity?
1 · m
please show all work
Explanation / Answer
Potential difference between the region is V = 600 V current passing through the body is I = 1.8A According to Ohm's law R = V /I = 600 V / 1.8 A = 333. 3 R = A / L Area A = r2 diameter d = 9.5 cm r = 4.75 cm A = ( 4.75 cm )2 = 70.8 *10-4 m2 = R L / A =333.3 * 27 *10-2 m / 70.8 *10-4m2 calculate the above to get solutionRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.