The efficiency of a particular car engine is 24% when the enginedoes 9.6 kJ of w
ID: 1762213 • Letter: T
Question
The efficiency of a particular car engine is 24% when the enginedoes 9.6 kJ of work per cycle. Assumethe process is reversible. (a) What is the energy the engine gains percycle as heat Qgain fromthe fuel combustion?1 kJ
(b) What is the energy the engine loses per cycle as heatQlost?
2 kJ
(c) If a tune-up increases the efficiency to 29%, what isQgain at the same workvalue?
3 kJ
(d) If a tune-up increases the efficiency to 29%, what isQlost at the same workvalue?
4 kJ (a) What is the energy the engine gains percycle as heat Qgain fromthe fuel combustion?
1 kJ
(b) What is the energy the engine loses per cycle as heatQlost?
2 kJ
(c) If a tune-up increases the efficiency to 29%, what isQgain at the same workvalue?
3 kJ
(d) If a tune-up increases the efficiency to 29%, what isQlost at the same workvalue?
4 kJ
Explanation / Answer
We know that : . Efficiency (E) = W / Q . or Qgain = W /E . (a) . Qgain = 9.6 kJ / (24 / 100 ) . = 40 kJ . (b) . Qloss = Qgain - W = 40 kJ - 9.6 kJ = 30.4 kJ . (c) . Qgain = 9.6 kJ / (29 / 100 ) . = 33.10 kJ . (d) . Qloss = Qgain - W = 33.10 kJ - 9.6 kJ = 23.5 kJ . Hope this helps u! . = 33.10 kJ . (d) . Qloss = Qgain - W = 33.10 kJ - 9.6 kJ = 23.5 kJ . Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.