The efficiency of a particular car engine is 23% when the engine does 7.2 kJ of
ID: 1690276 • Letter: T
Question
The efficiency of a particular car engine is 23% when the engine does 7.2 kJ of work per cycle. Assume the process is reversible. What is the energy the engine gains per cycle as heat Qgain from the fuel combustion? kJ What is the energy the engine loses per cycle as heat Qlost? kJ If a tune - up increases the efficiency to 30%, what is Qgain at the same work value? KJ If a tune - up increases the efficiency to 30%, what is Qlost, at the same work value? KJExplanation / Answer
a) efficiency, e = Workdone/Qgain => 23/100 = 7.2/Qgain =>Qgain = 31.3KJ b) change in internal energy = 0 (cyclic process) =>Q = W + deltaU = W => Qgain - Qlost = W => 7.2 = 31.3- Qlost =>Qlost = 24.1KJ c) efficiency, e = Workdone/Qgain => 30/100 = 7.2/Qgain =>Qgain = 24KJ d) Qgain - Qlost = W => 7.2 = 24- Qlost =>Qlost = 16.8KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.