A block with mass m = 13 kg rests on a frictionless table and is accelerated by
ID: 1445298 • Letter: A
Question
A block with mass m = 13 kg rests on a frictionless table and is accelerated by a spring with spring constant k = 5264 N/m after being compressed a distance = 0.432 m from the spring's unstretched length. The floor is frictionless except for a rough patch a distance d = 2.5 m long. For this rough path, the coefficient of friction is mu_k = 0.41. 1) How much work is done by the spring as it accelerates the block? 2) What is the speed of the block right after it leaves the spring? 3) How much work is done by friction as the block crosses the rough spot? 4) What is the speed of the block after it passes the rough spot? m/s | Submit, 5) Instead, the spring is only compressed a distance x_2= 0.12 m before being released. How far into the rough path does the block slide before coming to rest? 6) What distance does the spring need to be compressed so that the block will just barely make it past the rough patch when released? 7) If the spring was compressed three times farther and then the block is released, he work done on the block by the W spring as it accelerates the block is:Explanation / Answer
1) work done by spring = kx^2 /2
= 5264 (0.432^2) /2 = 491.19 J
2) work done = change in KE
491.19 = 13 v^2 /2
v = 8.69 m/s
3) friction force = uk mg
work done = - f.d = - uk mg d = - 0.41 x 13 x 9.8 x 2.5 = - 130.58 J
4) work done by spring = change in KE
-130.58 = 13v^2 /2 - 491.19
v = 7.44 m/s
5) now using kx^2 / 2 = uk mg d
d = 0.73 m
6) kx^2 / 2 = uk mg d
5264 (x^2) /2 = 0.41 x 13 x 9.8 x 2.5
x = 0.222 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.