A block with a speaker bolted to it is connected to a spring having spring const
ID: 2254863 • Letter: A
Question
A block with a speaker bolted to it is connected to a spring having spring constant k = 33.0 N/m as shown in the figure below. The total mass of the block and speaker is 5.00 kg, and the amplitude of this unit's motion is 0.610 m. If the speaker emits sound waves of frequency 440 Hz, determine the lowest and highest frequencies heard by the person to the right of the speaker. (Enter your answer to three significant figures.)
lowest frequency Hz highest frequency Hz A block with a speaker bolted to it is connected to a spring having spring constant k = 33.0 N/m as shown in the figure below. The total mass of the block and speaker is 5.00 kg, and the amplitude of this unit's motion is 0.610 m. If the speaker emits sound waves of frequency 440 Hz, determine the lowest and highest frequencies heard by the person to the right of the speaker. (Enter your answer to three significant figures.)Explanation / Answer
w = sqrt [k / m]
= sqrt [33.0 / 5.00] = 2.57 s^-1
Maximum speed of the speaker Vmax = w A
= (2.57 s^-1) (0.610) = 1.57 m/s
-----------------------------------------------------
When the speaker is moving at maximum speed toward the person he hears a
frequency f' = [v / v - vs] f
= [343 / 343 - 1.57] 440
= 442 Hz
----------------------------------------------------
When the speaker is moving at maximum speed away from the person he hears a
frequency f' = [v / v + vs] f
= [343 / 343 + 1.57] 440
= 437.99 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.