Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block weighing 87.5 N rests on a plane inclined at 25.0° to the horizontal. A

ID: 1491703 • Letter: A

Question

A block weighing 87.5 N rests on a plane inclined at 25.0° to the horizontal. A force F is applied to the object at 35.0° to the horizontal, pushing it upward on the plane. The coefficients of static and kinetic friction between the block and the plane are, respectively, 0.367 and 0.156.

(a) What is the minimum value of F that will prevent the block from slipping down the plane?

(b) What is the minimum value of F that will start the block moving up the plane? .

(c) What value of F will move the block up the plane with constant velocity?

Explanation / Answer

here,

weight , w = 87.5 N

m = w/g = 8.93 kg

theta = 25 degree

phi = 35 degree

us = 0.367

uk = 0.156

(a)

static frictional force , Ff = us * ( m * g * cos(theta) - F * sin(phi))

for the block to not to move

ff + F * cos(phi) - m * g * sin(theta) = 0

us * ( m * g * cos(theta) - F * sin(phi)) + F * cos(phi) - m * g * sin(theta) = 0

0.367 * ( 87.5 * cos(25) - F * sin(35) )+ ( F * cos(35) - 87.5 * sin(25)) = 0

F = 12.94 N

the minimum value of F that will prevent the block from slipping down the plane is 12.94 N

B)

for the block to move

static frictional force , Ff = us * ( m * g * cos(theta) - F * sin(phi))

for the block to not to move

- ff + F * cos(phi) - m * g * sin(theta) = 0

- us * ( m * g * cos(theta) - F * sin(phi)) + F * cos(phi) - m * g * sin(theta) = 0

- 0.367 * ( 87.5 * cos(25) - F * sin(35) )+ ( F * cos(35) - 87.5 * sin(25)) = 0

F = 64.18 N

the minimum value of F that will prevent the start the block moving up the plane is 64.84 N

c)

kinetic frictional force , Ff = uk * ( m * g * cos(theta) - F * sin(phi))

for the block to not to move

- ff + F * cos(phi) - m * g * sin(theta) = 0

- uk * ( m * g * cos(theta) - F * sin(phi)) + F * cos(phi) - m * g * sin(theta) = 0

- 0.156 * ( 87.5 * cos(25) - F * sin(35) )+ ( F * cos(35) - 87.5 * sin(25)) = 0

F = 54.31 N

the value of F will move the block up the plane with constant velocity is 54.31 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote