A block sits on a turntable; we look down on it from above. The turntable starts
ID: 1658625 • Letter: A
Question
A block sits on a turntable; we look down on it from above. The turntable starts at rest, so at time
t = 0 s the block is at = 0 rad and the angular velocity is = 0 rad/s. The turntable rotates with
constant angular acceleration = 0.50 rad/s2. The mass of the block is 1.0 kg, and the block is 0.10
m from the center of the turntable. The radius of the turntable is 0.20 m.
a) At t = 3 s, what is the angular position of the block?
b) How long does it take before the tangential velocity of the block is 0.1 m/s?
Explanation / Answer
(A) angular position, theta = w0 t + alpha t^2 /2
theta = 0 + (0.50)(3^2)/2
= 2.25 rad
(B) v = w r
0.1 = w (0.10)
w = 1 rad/s
w = w0 + alpha t
1 = 0 + 0.50 t
t = 2 sec ......Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.