A block of wood of mass 1.0 kg is initially at rest on a frictionless horizontal
ID: 2198387 • Letter: A
Question
A block of wood of mass 1.0 kg is initially at rest on a frictionless horizontal surface as shown in the figure. A bullet of mass 50 g traveling at 100 m/s strikes the block and becomes embedded in it. The block-bullet system slides along the surface and up a frictionless incline. What is the maximum height above the surface (in m) the block-bullet system reaches before sliding back down the incline?
A block of wood of mass 1.0 kg is initially at rest on a frictionless horizontal surface as shown in the figure. A bullet of mass 50 g traveling at 100 m/s strikes the block and becomes embedded in it. The block-bullet system slides along the surface and up a frictionless incline. What is the maximum height above the surface (in m) the block-bullet system reaches before sliding back down the incline?Explanation / Answer
Initial Momentum = 0.05 x 100 = 5
Final momentum = (1+0.05) x v
by conservation pf momentum
5 = 1.05 v
so , v = 4.76 m/sec
Height risen = v2 / 2g = 1.156 m
Therefore, the answer is 1.156 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.