= 2t^3-12t^2, t>0. A wheel of radius 50cm rotates about a fixed axis. The angula
ID: 1445326 • Letter: #
Question
= 2t^3-12t^2, t>0. A wheel of radius 50cm rotates about a fixed axis. The angular position of the wheel is given by the expression above. The wheel is a rigid body, which means that any point on the wheel traces out a circle as the wheel rotates. The moment of inertia is 10kg*m^2. I) What is the torque in nm on the wheel at 2 seconds? II) If the torque acting on the wheel is provided by a single force applied tangentially to the circumference of the wheel, what is the value(magnitude) in Newtons of this force at 5 seconds?
Explanation / Answer
the angular speed is
(t) = d / dt
(t) = d [ 2t3-12t2 ]/ dt = 6t2 - 24t
then,
a) the torque is
= I (2s)
= ( 10 kg.m2 ) [ 6( 2 s )2 - 24( 2 s ) ] = -240 N.m
b) the torque is
= I (5s)
= ( 10 kg.m2 ) [ 6( 5 s )2 - 24( 5 s ) ] = 300 N.m
but, torque can be defirned like
= r F sin
if the force is applied tangentially to the circunferen then, = 90° so
= r F
hence
F = / r = ( 300 N.m ) / ( 0.5m ) = 600 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.