<p>You jog at 9.5 km/h for 7.0 km, then you jump into a car and drive an additio
ID: 1952205 • Letter: #
Question
<p>You jog at 9.5 km/h for 7.0 km, then you jump into a car and drive an additional 17 km.With what average speed must you drive your car if your average speed for the entire 24 km is to be 22 km/h?</p>Explanation / Answer
0------------8---------------------25 from 0 to 8km the TIME it takes you to get there is given by the equation d=rt -->8km=9.5km/h(t) t=.842 hours. You need to figure out the time it takes to get from 8km to 25km. You can do this by figuring out the total time it takes from 0 to 25 km and subtract it from the 0 to 8km time. @ 22km/h for 25 km, t=1.136 hours (1.136)-(.842)= 0.294hours So, for 17km the average speed is: 17km/0.294h= 57.8km/h or 58km/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.