You are to design a rotating cylindrical axle to lift 800 N buckets of cement fr
ID: 1445418 • Letter: Y
Question
You are to design a rotating cylindrical axle to lift 800 N buckets of cement from the ground to a rooftop 78.0 m above the ground. The buckets will be attached to a hook on the free end of a cable that wraps around the rim of the axle; as the axle turns, the buckets will rise. A) What should the diameter of the axle be in order to raise the buckets at a steady 2.00 cm/s when it is turning at 7.5 rpm? B) If instead the axle must give the buckets an upward acceleration of 0.400m/s2, what should the angular acceleration of the axle be?
Explanation / Answer
v = Rw
w = 7.5 rpm = 7.5 * 2pi/60 rad/s
v = 2cm/s
R = 2.546 cm
D = 2R = 5.09 cm
part b )
alpha = a/r
r = 2.546 cm = 2.546 x 10^-2 m
alpha = 0.400/2.546x10^-2 = 15.7 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.