You are to design a rotating cylindrical axle to lift 775-N buckets of cement fr
ID: 2011098 • Letter: Y
Question
You are to design a rotating cylindrical axle to lift 775-N buckets of cement from the ground to a rooftop 69.5 m above the ground. The buckets will be attached to a hook on the free end of a cable that wraps around the rim of the axle; as the axle turns, the buckets will rise.(a) What should the diameter of the axle be in order to raise the buckets at a steady 1.65 cm/s when it is turning at 7.8 rpm?
(b) If instead the axle must give the buckets an upward acceleration of 0.450 m/s2, what should the angular acceleration of the axle be?
Thanks.
Explanation / Answer
Given speed of the bucket , v = 1.65 cm /s = 0.0165 m/s Angular velocity , = 7.8 rev / min = 7.8 rev / min * (1 min /60s) * (2 rad / 1 rev) = 0.8164 rad / s a) From the relation, v = r r = ( 0.0165 m/s) / 0.8164 rad / s = 0.0202 m Diameter of the axle is , d = 2 r = 2(0.0202m ) = 0.04 04 m d = 4.04 cm b) Acceleration of the bucket is, a = 0.450 m/s^2 From the relation, a = r = a / r = (0.450 m/s^2) / 0.0202 m = 22.27 rad /s^2 Thus, the angular acceleration of the axle is 22.27 rad/s^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.