A pellet gun is discharged at a cardboard box of mass m_2 = 0.55 kg on a frictio
ID: 1445483 • Letter: A
Question
A pellet gun is discharged at a cardboard box of mass m_2 = 0.55 kg on a frictionless surface. The pellet has a mass of m_ 1 = 0.0185 kg and flys at a velocity of v_1 = 59 m/s. It is observed that the box is moving at a velocity of v_2 = 0.23 m/s after the pellet goes through it. Write an expression for the magnitude of the pellet's velocity as it exits the box v_ f. v_ f = What is the pellet's final velocity v_ f, in meters per second? If the pellet doesn't exit the box, what will the velocity of the box v'_2, be in meters per second?Explanation / Answer
m2 = 0.55 m1 = 0.0185
V1 = 59 m/s
V2 = 0.23 m/s
momentum conservation
Pi = Pf
m1*v1 = m2*v2 + m1*Vf
Vf = (m1*v1 - m2*v2 ) / m1 .....................answer
now plug in the values
Vf = (0.0185 * 59 - 0.55*0.23) / 0.0185 = 52.16 m/s ............answer
last part
Pi = Pf
m1*v1 = ( m1+m2) *V'
V' = m1*v1 / ( m1+m2
= 0.0185 * 59 / (0.0185 +0.85)
= 1.92 m/s ................answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.