A package of mass m is released from rest at a warehouse loading dock and slides
ID: 1445548 • Letter: A
Question
A package of mass m is released from rest at a warehouse loading dock and slides down the h = 2.0 m - high, frictionless chute to a waiting truck. Unfortunately, the truck driver went on a break without having removed the previous package, of mass 2m, from the bottom of the chute. (Figure 1) Suppose the packages stick together. What is their common speed after the collision? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Suppose the collision between the packages is perfectly elastic. To what height does the package of mass m rebound? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
for block of mass "m"
using conservation of energy
Kinetic energy at bottom = Potential energy at the top
(0.5) m v2 = mgh
v = sqrt(2gh)
v = sqrt(2 x 9.8 x 2) = 6.26 m /s (speed of block "m" just before collision with block "2m")
V = speed of the combination after the collision
using conservation of momentum
mv = (m + 2m) V
mv = 2mV
V = v/2 = 6.26 / 2 = 3.1 m/s
b)
v1 = speed of block "m" after collision
v2 = speed of block (2m) after collision
using conservation of momentum
mv = m v1 + 2m v2
v1 + 2 v2 = 6.26
v1 = 6.26 - 2 v2 eq-1
for perfectly elastic collision
Velocity of saperation = velocity of approach
v2 - v1 = v - 0
v2 = v1 + v
Using eq-1
v2 = 6.26 - 2 v2 + 6.26
v2 = 4.2 m/s
v1 = 6.26 - 2 v2 = 6.26 - 2 (4.2) = - 2.14 m/s
height gained = h1 = v12 /(2g) = (- 2.14)2 / (2 x 9.8) = 0.23 m = 23 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.