Two resistors In circuit 1 (see the figure), ohmic resistor R 1 dissipates 6 wat
ID: 1445623 • Letter: T
Question
Two resistors
In circuit 1 (see the figure), ohmic resistor R1 dissipates 6 watts; in circuit 2, ohmic resistor R2 dissipates 22 watts. The wires and batteries have negligible resistance. The circuits contain 10V batteries.
Which of the following graphs best represents the potential as a function of position around circuit 3?
(d) In circuit 3, calculate the number of electrons entering R1 every second, and the number of electrons entering R2 every second.
_________electrons/s (R1)
________electrons/s (R2)
(e) What is the power output of the battery in circuit 3?
___________ W
Explanation / Answer
a)
R1 = V1^2/P1
= 10^2 / 6
= 16.7 ohm
R2 = V2^2/P2
= 10^2 / 22
= 4.5 ohm
b)
d = 0.1 mm = 1*10^-4 m
E = V/d
= 10 V / (1*10^-4 m)
= 1*10^5 V/m
c)
Potential drops across resistance in linear form
Potential is zero only at negative end of battery
Answer: 3
d)
I = V/ (R1+R2)
=10 /(16.7+4.5)
= 0.472 A
same current flow through both resistor
I = n*e*t
0.472 = n* (1.6*10^-19)*1
n = 2.95*10^18
Answer:
2.95*10^18 electrons/s(R1)
2.95*10^18 electrons/s(R2)
e)
P = V*I
= 10*0.472
= 4.72 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.