80-kg object is constrained to move along a straight line. Its initial speed is
ID: 1445756 • Letter: 8
Question
80-kg object is constrained to move along a straight line. Its initial speed is 12.0 m/s in one direction, and its final speed is 8.00 m/s in the opposite direction. Complete the graph of force versus time with appropriate values for both variables in the figure below. Assume each tick mark on the time axis is 1 s. What is the time tf. (Express your answer as integer.) 8 s Calculate the value for F1. (Express your answer to three significant figures.) N Calculate the value for F2. (Express your answer to three significant figures.) N Calculate the value for F3. (Express your answer to three significant figures.) NExplanation / Answer
I consider each tick mark on the force axis are equal to
F = P / t = [ m |v| ] / t = [ 6.80 Kg * | 8 m/s -12 m/s | ] / ( 8s ) = 3.4 N
2) F1 = 4 F = 4 * 3.4 N = 13.6 N
3) F2 = 2 F = 2 * 3.4 N = 6.8 N
4) F3 = 1 F = 1 * 3.4 N = 3.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.