An electric turntable 0.710 m in diameter is rotating about a fixed axis with an
ID: 1445844 • Letter: A
Question
An electric turntable 0.710 m in diameter is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity of 0.280 rev/s . The angular acceleration is 0.904 rev/s^2
(A)Compute the angular velocity after a time of 0.199 s
= ? rev/s
(B) Through how many revolutions has the blade turned in this time interval?
N = ? rev
(C) What is the tangential speed of a point on the tip of the blade at timet = 0.199 s ?
v = ? m/s
I am very behind and have no idea how to begin this. Thorough explanations greatly appreciated so I can learn. Thanks!!
Explanation / Answer
Converting to angular quantities:
1 = 0.28 rev/sec = 1.75929rad/s
= 0.904 rev/sec^2 =5.6799 rad/s^2
A. 2 = 1 + .t
2 = 1.759 + 5.6799 x 0.199 = 2.889 rad /s (0.4597 rev/s)
B. = 1.t + ½ .t^2
= (1.759 x 0.199) +( ½ x 5.679 x 0.199^2 )
= 0.462 rad ( 0.07352 revolutions)
C. v = R
v = 0.355 x 2.889 = 1.025m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.