An electric turntable 0.700 m in diameter is rotating about a fixed axis with an
ID: 1468992 • Letter: A
Question
An electric turntable 0.700 m in diameter is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity of 0.280 rev/s . The angular acceleration is 0.915 rev/s2 .
NEED PART C-D
PART C:What is the tangential speed of a point on the tip of the blade at time t = 0.210 s ?
ANSWER :v= _____________m/s
PART D: What is the magnitude of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.210s ? ANSWER: a =___________m/s^2
FYI: THESE ARE NOT THE CORRECT ANSWERS,
2 PEOPLE HAVE RESPONDED WITH THESE ANSWERS AND ARE INCORRECT
C: IS NOT 2.08 m/s
D: IS NOT 7.63 m/s^2
SO I STILL NEED THE CORRECT ANSWERS FOR PART C & D PLEASE!!!
Explanation / Answer
w1 = 0.285 rev/s
alfa = 0.915 rev/s^2
radius, r = d/2 = 0.7/2 = 0.35 m
C) at time t = 0.21 s
w2 = w1 + alfa*t
= 0.285 + 0.915*0.21
= 0.47715 rev/s
= 0.47715*2*pi rad/s
= 3 rad/s
tangential speed of a point on the tip of the blade, v2 = r*w2
= 0.35*3
= 1.05 m/s
D) a_tan = r*alfa
= 0.35*0.915*2*pi
= 2.01 m/s^2
a_rad = r*w2^2
= 0.35*3^2
= 3.15 m/s^2
a_total = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2)
= sqrt(2.01^2 + 3.15^2)
= 3.74 m/s^2 <<<<<<<<<<<<<<<------------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.