The radii of atomic nuclei are of the order of 5.0 Times 10^-15 m. Take this unc
ID: 1445985 • Letter: T
Question
The radii of atomic nuclei are of the order of 5.0 Times 10^-15 m. Take this uncertainty in momentum to be an estimate of the magnitude of the momentum. Use the relativistic relationship between energy and momentum, equation E^2 = (mc^2)^2 + (pc)^2, to obtain an estimate of the kinetic energy of an electron confined within a nucleus. Calculate the magnitude of the Coulomb potential energy of a proton and an electron separated by r. Compare the energies calculated in parts B and C. On the basis of the result of part D, could there be electrons within the nucleus?Explanation / Answer
by uncertainity principle
dx*dp>h/4pi
here dx = 5 x 10^-15m
dp > h/4pidx
dp = 1.056 x 10^-20 kg.m^2
pc = 3.1675 x 10^-12 J = 19.8 MeV
E^2 = (pc)^2 + (mc^2)^2 = (19.8MeV^2) + (0.511MeV^2)
E = 19.8 MeV
KE = E-mc^2 = 19.29 MeV
part c )
|U|<<K . K+|U| >> 0
part d )
no
K + U > 0 means the electron has enough energy to break from the bond
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.