The radius of a wheel is 0.550 m. A rope is wound around the outer rim of the wh
ID: 1446176 • Letter: T
Question
The radius of a wheel is 0.550 m. A rope is wound around the outer rim of the wheel. The rope is pulled with a force of magnitude 4.59 N, u? Winding the rope and making the wheel spin CCW about its central axis. Ignore the mass of the rope. How much rope u? Winds while the wheel makes 1.00 revolution? How much work is done by the rope on the wheel during this time? What is the torque on the wheel due to the rope? What is the angular displacement Delta theta, in radians, of the wheel during 1.00 revolution? How much Show that the numerical value of the work done is equal to the product tau Delta theta.Explanation / Answer
Here ,
radius of wheel , r = 0.550 m
force , F = 4.59 N
a)
for 1 revolutions
rope unwinds = 2 *pi *r
rope unwinds = 2 * pi * 0.55
rope unwinds = 3.46 m
b)
work done by the rope = distance * tension
work done by the rope = 3.46 * 4.59 J
work done by the rope = 15.9 J
c)
Torque = Force * radius
Torque = 4.59 * 0.550 N.m
Torque = 2.525 N.m
d)
durinig one revolution
angle , theta = 2 pi rad
theta = 6.282 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.