A 58.0-kg skier starts from rest at the top of a ski slope of height 62.0 m. Par
ID: 1446196 • Letter: A
Question
A 58.0-kg skier starts from rest at the top of a ski slope of height 62.0 m.
Part B
Now moving horizontally, the skier crosses a patch of soft snow, where the coefficient of friction is 0.22. If the patch is of width 67.0 m and the average force of air resistance on the skier is 160 N , how fast is she going after crossing the patch?
Part C
After crossing the patch of soft snow, the skier hits a snowdrift and penetrates a distance 2.2 minto it before coming to a stop. What is the average force exerted on her by the snowdrift as it stops her?
Explanation / Answer
B. Initially using energy conservation
KEi + UEi = KEf + PEf
KEf = mgh = 58*9.81*62 = 35276.76 J
velocity at bottom
KEf = 0.5*m*vf^2
vf = sqrt(2*KEf/m)
vf = sqrt(35276.76*2/58) = 34.87 m/sec
Now in horizontal diretion
KEh = KEf - (Wf + Wair) = KEf - (uk*m*g*d + f(air)*d)
KEh = 35276.76 - (0.22*58*9.81*67 + 160*67)
KEh = 16170 J
vh = sqrt(2*KEh/m)
vh = sqrt(2*16170/58) = 23.61 m/sec
C. using the work energy theoram
W = dKE
F*d = dKE
F = (KEh - KEs)/d
F = (16170 - 0)/2.2
F = 8085 N
Let me know if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.