A 57.0 m length of coaxial cable has an innerconductor that has a diameter of 2.
ID: 1666826 • Letter: A
Question
A 57.0 m length of coaxial cable has an innerconductor that has a diameter of 2.58 mm and carries a charge of8.10 µC. The surrounding conductor has an inner diameter of7.27 mm and a charge of -8.10 µC. (a) What is the capacitance of this cable?C = 1 nF
(b) What is the potential difference between the two conductors?Assume the region between the conductors is air.
V = 2 kV A 57.0 m length of coaxial cable has an innerconductor that has a diameter of 2.58 mm and carries a charge of8.10 µC. The surrounding conductor has an inner diameter of7.27 mm and a charge of -8.10 µC. A 57.0 m length of coaxial cable has an innerconductor that has a diameter of 2.58 mm and carries a charge of8.10 µC. The surrounding conductor has an inner diameter of7.27 mm and a charge of -8.10 µC. A 57.0 m length of coaxial cable has an innerconductor that has a diameter of 2.58 mm and carries a charge of8.10 µC. The surrounding conductor has an inner diameter of7.27 mm and a charge of -8.10 µC. A 57.0 m length of coaxial cable has an innerconductor that has a diameter of 2.58 mm and carries a charge of8.10 µC. The surrounding conductor has an inner diameter of7.27 mm and a charge of -8.10 µC. A 57.0 m length of coaxial cable has an innerconductor that has a diameter of 2.58 mm and carries a charge of8.10 µC. The surrounding conductor has an inner diameter of7.27 mm and a charge of -8.10 µC. (a) What is the capacitance of this cable?
C = 1 nF
(b) What is the potential difference between the two conductors?Assume the region between the conductors is air.
V = 2 kV (a) What is the capacitance of this cable?
C = 1 nF
(b) What is the potential difference between the two conductors?Assume the region between the conductors is air.
V = 2 kV (a) What is the capacitance of this cable?
C = 1 nF
(b) What is the potential difference between the two conductors?Assume the region between the conductors is air.
V = 2 kV
Explanation / Answer
the capacitance of this capacitor is C=2*0*L/ln(r2/r1)= 3.1nF (b)the potential difference : V=Q/C=2.65 kV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.