How much work is done (by a battery, generator, or some other source of potentia
ID: 1446257 • Letter: H
Question
How much work is done (by a battery, generator, or some other source of potential difference) in moving Avogadro's number of electrons from an initial point where the electric potential is 6.70 V to a point where the electric potential is -8.10 V? (The potential in each case is measured relative to a common reference point.) Calculate the speed of a proton that is accelerated from rest through an electric potential difference of 150 V. Calculate the speed of an electron that is accelerated through the same potential difference. 1 m/sExplanation / Answer
1) Workdone = q*delta_V
= N*e*(Vf-Vi)
= 6.023*10^23*(-1.6*10^-19)*(-8.1 - 6.7)
= 1.426*10^6 J
= 1.426 MJ
2) use Work-energy theorem,
Workdone = gain in kinetic energy
q*delta_V = 0.5*m*v^2
==> v = sqrt(2*q*delta_V/m)
= sqrt(2*1.6*10^-19*150/(1.67*10^-27))
= 1.69*10^5 m/s
3) use Work-energy theorem,
Workdone = gain in kinetic energy
q*delta_V = 0.5*m*v^2
==> v = sqrt(2*q*delta_V/m)
= sqrt(2*1.6*10^-19*150/(9.1*10^-31))
= 7.26*10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.