A toy cannon uses a spring to project a 5.23-g soft rubber ball. The spring is o
ID: 1446291 • Letter: A
Question
A toy cannon uses a spring to project a 5.23-g soft rubber ball. The spring is originally compressed by 4.94 cm and has a force constant of 8.09 N/m. When the cannon is fired, the ball moves 14.5 cm through the horizontal barrel of the cannon, and the barrel exerts a constant friction force of 0.032 4 N on the ball. (a) With what speed does the projectile leave the barrel of the cannon? 8.64 Incorrect: Your answer is incorrect. Make certain you have correctly converted all of the centimeter and gram quantities to MKS units. m/s (b) At what point does the ball have maximum speed? 4.54 Correct: Your answer is correct. cm (from its original position) (c) What is this maximum speed? 1.79 Correct: Your answer is correct. m/s
Explanation / Answer
Here ,
m = 5.23 g
m = 0.00523 Kg
x = 4.94 cm
x = 0.0494 m
force constant , k = 8.09 N/m
d = 14.5 cm = 0.145 m
f = 0.032 N
a)
let the speed of projectile is v
Using work energy theorum
0.5 * m * v^2 = 0.5 *k * x^2 - f * d
0.5 * 0.00523 * v^2 = 0.5 * 8.09 * 0.0494^2 - 0.032 * 0.145
solving for v
v = 1.414 m/s
the speed of projecitle launch is 1.414 m/s
b)
the maximum speed of ball is at the location when the spring is uncompressed
x = 4.54 cm
c)
for the maximum speed is v
Using work energy theorum
0.5 * m * v^2 = 0.5 *k * x^2 - f * d
0.5 * 0.00523 * v^2 = 0.5 * 8.09 * 0.0494^2 - 0.032 * 0.0454
sovling for v
v = 1.794 m/s
the speed of the ball is 1.794 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.