A concave mirror has a focal length of 48.2 cm. (a) What is its radius of curvat
ID: 1446997 • Letter: A
Question
A concave mirror has a focal length of 48.2 cm.
(a) What is its radius of curvature?
___ cm
(b) Locate the image when the object distance is 100 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.)
___cm
Describe the properties of the image when the object distance is 100 cm. (Select all that apply.)
real,virtua,lupright,inverted
(c) Locate the image when the object distance is 10.0 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.)
___cm
Describe the properties of the image when the object distance is 10.0 cm. (Select all that apply.)
real,virtual,upright,inverted
Explanation / Answer
f= 48.2 cm
a) r= 2f = 2*48.2 cm = 96.4 cm
b) do=100cm
1/f=1/do+1/di
1/48.2 = 1/100 + 1/di => di= 93.05 cm
Image is on the same side of the object , in front of the mirror.
Image is inverted and thus real.
c) do=10cm
1/f=1/do+1/di
1/48.2 = 1/10 + 1/di => di= -12.6 cm
Image is on the opposite side of the object , back side of the mirror.
Image is upright and thus virtual.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.