A 2 00kg mass is attached to the end of a 1.50m string. The other end of the str
ID: 1447013 • Letter: A
Question
A 2 00kg mass is attached to the end of a 1.50m string. The other end of the string is attached to the end of a vertical rod. The rod is rotated with an angular speed omega=3.00 radians/sec. First determine the angle theta between the rod and the string then determine the magnitude of the angular momentum of the mass relative to the attachment point of the string to the rod? A bullet of mass m is fired horizontally into a block of wood of mass M lying on table. The bullet remains in the block and they slide a distance d after theExplanation / Answer
m = 2 kg
l = 1.5m
w = 3 rad/s
let tension in the string be T
By force balance
Tsin(theta) = mw^2r
Tcos(theta) = mg
so tan(theta) = w^2*r/g = w^2 * lsin(theta)/g = sin(theta)/cos(theta)
cos(theta) = g/w^2 *l = 9.8/9*1.5 = 0.7259
theta = 43.454 deg
angular momentum = Iw = mr^2 *w = m*l^2 sin^2 (theta) w = 6.385 kgm^2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.