Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the e

ID: 1447020 • Letter: T

Question

The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.015 kg and its velocity is +661 m/s. Her mass (including the gun) is 54 kg. (a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place? (b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 x 10-4 kg at a velocity of +661 m/s?

Explanation / Answer

a)
momentum before=momentum after
momentum on bullet is =9.92 kg m/s and zero momentum on her
that means the momentum acting on her is equal to 9.92 kg m/s
9.92 kg m/s=54 x v
v=.183 m/s
b)
5*10^-4 * 661 = 54 * v
v = 6.13 * 10^-3 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote