The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the e
ID: 1447051 • Letter: T
Question
The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.006 kg, and its velocity is +734 m/s. Her mass (including the gun) is 55 kg.
(a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place? m/s
(b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 10-4 kg at a velocity of +734 m/s? m/s
Explanation / Answer
a)
m = mass of bullet = 0.006 kg
v = velocity of bullet = 734 m/s
M = mass of person + gun = 55 kg
V = recoil velocity
Using conservation of momentum
initial momentum before fire = final momentum just after bullet is fired
Pi = Pf
0 = mv + M V
- 0.006 x 734 / 55 = V
V = - 0.08 m/s
in opposite direction of bullet
b)
m = mass of cartridge = 5 x 10-4 kg
v = velocity of cartridge = 734 m/s
M = mass of person + gun = 55 kg
V = recoil velocity
Using conservation of momentum
initial momentum before fire = final momentum just after cartridge is fired
Pi = Pf
0 = mv + M V
- (5 x 10-4) x 734 / 55 = V
V = - 0.00667 m/s
in Opposite direction
V = - 0.08 m/s
in opposite direction of bullet
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.