One of the rides found at carnivals is the rotating cylinder. The riders step in
ID: 1447029 • Letter: O
Question
One of the rides found at carnivals is the rotating cylinder. The riders step inside the vertical cylinder and stand with their backs against the curved wall. The cylinder spins very rapidly, and at some angular velocity, the floor is pulled away. The thrill-seekers now hang like flies on the wall. If the radius of the cylinder is 5 m and the coefficient of static friction between the people and the wall is 0.4, what is the maximum period (in s) of rotation of the cylinder for the floor to be removed safely?
Explanation / Answer
given:
us = 0.4
g = 9.81 m/sec^2
r = 5 m
Fs = uN
Fg = mg
N = mv^2/r
Fs = Fg
us*m*v^2/r = mg
v = sqrt(gr/us)
v = sqrt(9.81*5/0.4) = 11.073 m/sec
Period = T = 2*pi*r/v
T = 2*3.14*5/11.073
T = 2.84 sec
Let me know if you have any doubt.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.