A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1447058 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 40.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 30 above horizontal with a speed of 65.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.85 ms .
1-
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
2-
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
v1 is initial velocity horizontal
v2h is final velocity horizontal
at is acceleration-time velocity change
v1-at =-v2h
(v1+v2h)/t =a
(40 +65cos30)/.00185 =a
a= -52049 m/s/s
F=ma
F = (0.145)(-52049)
Fhorizontal average = 7547 N to the left
v1=0
v2v =65sin30
v=at
a=v/t
F=ma
F=mv/t
F = (0.145)(65sin30)/(0.00185)
Fvertical average = 2547 N upward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.