Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

13. [1pt] The diagram depicts a rectangular wire loop of width a = 15.5 cm and h

ID: 1447372 • Letter: 1

Question

13. [1pt]
The diagram depicts a rectangular wire loop of width a = 15.5 cm and height b = 4.70 cm, that is connected to a current source that when turned on, gives rise to a current I = 0.100 A in the wire. The loop is suspended in a uniform magnetic field B = 0.600 T that points in a vertical direction, and it would hang vertically if there were no current in the wire. We assume that the wire is massless, but two masses m = 7.35 g are suspended at the lower corners. What is the angle, , at which the loop is in equilibrium?

Explanation / Answer

Force on side a = BIl (towards right)
Force of gravity on side a = 2mg (downwards)
the sides b will be in tension, due to these forces, let the tension be T

so by applying force balance perpendicular to the loop
2mgsin(theta) = BIlcos(theta)
tan(theta) = BIL/2mg = 0.6*0.1*0.155/2*0.0.00735*9.8 = 0.064556
theta = 3.693 deg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote